Tényleg nem lehet este 6 óra után enni?

Tényleg nem lehet este 6 óra után enni?

Hogyan néz ki egy átlagos munkanapunk?

Az egész napos stressz miatt, amiben élünk, teljesen rendszertelenül étkezünk. Reggel 6-7 órakor kelünk, rohanunk munkába, nem tudunk reggelizni, napközben 2-3 étkezést próbálunk autóban, sétálva, két megbeszélés között vagy a laptopnál enni.

Ez azt eredményezi, hogy a mellékveséink folyamatosan készenlétben vannak. És folyamatosan kortizol nevű stresszhormont termelnek, aminek hatása estére kellene, hogy lecsillapodjon. Este a szürkület után már a nyugodalmat hozó melatonin hormonnak lenne a szerepe, hogy az éjszakai nyugodt alvást biztosítsa. Ezzel ellentétben azonban sokaknak még estére is fent van a kortizol hormonja, nem tudnak „lenyugodni”, hiszen egész nap csörög a telefon jönnek az üzenetek, közösségi média, stb.

Az ilyen stresszes élethelyzetekben, ha valakinek azt mondjuk, ne egyen este, rövid időn belül teljesen ki fog merülni a szervezete. Nem csak hogy tápanyaghiányos lesz, hanem a mellékvese hormonok alulműködése is előállhat.

Mi lehet a megoldás?

Az lenne az egyik megoldás, hogy nagy odafigyeléssel napközben 2-3 teljes értékű tápanyagokat tartalmazó étkezést fogyasztani, amiben annyi tápanyag és kalória van, ami egész napra biztosítja a stabil vércukorszintet és ezáltal nem fog ugrálni a kortizol hormon.

A másik megoldás, estére olyan ételeket fogyasztani, ami nem fogja az alvást megnehezíteni.

Tehát nem az a kérdés, hogy 6 óra után ehetünk e vagy nem, hanem az alváshoz képest 3-4 órával korábban kellene befejezni az étkezést, hogy a megfelelő emésztési folyamatok végbe tudjanak menni.

Nagyon sokszor látom ügyfeleim táplálkozási naplójából, hogy miután hazaérnek a munkából este 7-8 órakor vacsoráznak, aztán 10 óra körül jön a nasi, chips, stb., hiszen akkor tudnak csendben, nyugalomban „levezetni” és ez hosszútávon elhízáshoz, hasi zsírfelhalmozódáshoz és egyéb káros folyamatokhoz vezethet.

A mozgás is nagyon fontos, hiszen a szénhidrát-anyagcseréhez elengedhetetlen. Mozogjunk minél többet, törekedjünk rá, hogy a napi 6000-8000 lépés meglegyen. Ha kocsival jársz dolgozni, parkolj le 2-3 háztömbbel arrébb, hogy addig is sétálj, míg beérsz a munkahelyedre.

 

https://termeszetgyogyaszod.hu